Meme küçültme gelişimsel veya sonradan kilo alma, doğum sonrası sarkma ve büyüme gibi nedenlerle ortaya çıkan kadınlarda sırt ve omuz ağrısı ile postür bozukluğuna yol açabilen br patoloji olarak karşımıza çıkar. Bu durumlarda meme küçültme endikasyonu ortaya çıkmış demektir.

Meme Küçültme Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Meme küçültme estetiği klinik pratikte aşırı kilo alma ya da doğum sonrası meme boyutları büyümüş olan, bu nedenle duruşunda ve sosyal yaşantısında zorluk yaşayan, sırt ve boyun ağrılarından muzdarip olan bayanlara yapılmaktadır. Bazı nadir hallerde gelişimsel bir rahatsızlık olan gigantomasti /aşırı büyük meme de denilen bşr durumdan dolayı çok daha erken yaşlarda da yapılması durumu söz konusudur.

Meme Küçültme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Yapılacak fizik muayenede meme boyutları ve sarkma düzeyi belirlenir. Operasyon için gerekli testler ve konsültasyonların ardından genel anestezi altında operasyon gerçekleştirilir. Ameliyat öncesi yapılan ölçümlere göre operasyon planlanacaktır. Bu ölçümlere göre kesinin ne şekilde yapılması gerektiği, hangi tip kesi yapılacağı, meme başının yukarı doğru taşınıp taşınmayacağı, meme başı etrafındaki renkli dokunun küçültülme ihtiyacı, meme başının yukarıya hangi teknikle taşınacağı gibi planlamalar yapılır. Genelde içeride kan toplanmasını önleyen drenler olacaktır. Hastanede bir gece kalınır. Drenler 3-5. gün alınır. Genelde eriyen dikişler konur. Aksi halde dikişler 15. Gün alınmalıdır.

meme küçültme ameliyatı

Meme Şeklini Ne Kadar Süre Korur?

Yapılan operasyondan sonra spor ve diyet ile oluşturulan meme şekli ve boyutu çok uzun yıllar korunabilir. Yeniden aşırı kilo alımı ya da gebelik süreci yaşandığında belli bir süre sonra bir revizyon ihtiyacı doğabilir.

Göğüs Küçültme Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci

Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında  ilk 4-6 hafta ağır kaldırmamalı, 2 hafta itibariyle de iz kremine başlanmalıdır. 4-6 hafta kadar özel üretilmiş meme korseleri kullanmalıdır. 10.gün itibariyle normal iş ve sosyal yaşantınıza dönmeniz mümkündür.

Sık Sorulan Sorular

Bu ameliyattan sonra emzirebilir miyim?

Çok fazla doku  çıkarılma ihtiyacı varsa ve deriden çok meme dokusunda işlem yapmak gerekirse, ya da süt kanallarını dahil eden tekniklerde az da olsa sorun yaşama olasılığı vardır.

İzsiz meme küçültmek mümkün mü?

İz olmaksızın bu tip bir cerrahiyi sonuçlandırmak imkansızdır. Ancak iyi kanlanan bir organ olan meme dokusu ve derisi iz açısından güvenilir alanlardır. Genellikle6-12 ay zarfında izler iyi kamufle olur, solmaya ve normal deriyle uyum sağlamaya başlar.

Ameliyattan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyattan sonra erken dönemde verilen kremleri düzgün ve düzenli kullanmaya, ağır kaldırmamaya ve dren takibine önem vermelidir. Korse kullanımı dikişlerin ve drenlerin vaktinde alınmasının ardından iz kremleri ile düzenli kontrollere gelinmesi önemlidir.

Ameliyattan sonra çok ağrı olur mu?

Meme küçültme ameliyatlarından sonra ağrı şikayetinden çok bazı hareketler esnasında acıma daha sık görülen bir durumdur.  Bu şikayet hastaneden taburcu olurken size verilecek ilaçlar yardımıyla kolaylıkla önlenebilir.

Ameliyat sonrası ne kadar zamanda iyileşilir?

Ameliyattan sonra ikinci hafta itibariyle normal hayata dönülmesi mümkündür. 8. Haftaya kadar ağır kaldırmak ve ağır sporlardan uzak durulmalıdır.