Doğuştan, gelişimsel ya da sonradan meme dokusunu yitirenler bu operasyona adaydırlar. Bunun dışında meme boyutlarının daha büyük olmasını arzu edenler de bu operasyon için adaydırlar.

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında bir kaç farklı yoldan meme dokusu altına ulaşarak yapılabilir. Meme ile karın derisinin birleşim yeri olan kısım en çok tercih edilen yerdir. Bunun dışında meme başı etrafındaki renkli alan ile normal derinin tam birleşim yerinden veya koltuk altından yapılan kesi ile girilerek silikon yerleştirilebilir. Her birinin kendine göre avantajları vardır.

meme büyüme ameliyatı

Memeler Nasıl Büyütülür?

Meme dokuları yapılan kesiden içeriye doğru ilerlenerek meme dokusu ile onun altındaki kas arasında, veya kas dokusunun da altına girilerek silikon protez yerleştirilerek büyütülmektedir.

Göğüs Büyütme Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yapılacak ameliyat hakkında mutlaka detaylı bir şekilde hekiminizle konuşmalısınız. Siz ne kadar büyütülmesi konusunda düşüncenizi bildirmelisiniz. Yapılacak fizik muayene ve ölçümlere göre hekiminiz de size en uygun olan ölçüdeki silikon protez hacmini belirleyecektir. Tüm operasyonlardan önce ek hastalıklarınız varsa bu açıdan da hekiminizi bilgilendirmelisiniz. Ayrıca sigara içimi söz konusuysa en az 3-4 hafta önce bırakmanız, ameliyat ve sonrasını daha rahat geçirmenizi sağlayacak, karşılaşılabilecek olumsuzlukları önleyecektir.

Meme büyütme ameliyatından sonra sizi neler bekler?

Meme büyütme operasyonu sonrasında ilk ameliyat akşamı biraz ağrı ve gerginlik hissi olacaktır. Ancak bu damar yoluyla verilecek olan ilaçlar ile gayet güzel bir şekilde kontrol edilebilir bir ağrıdır. Ertesi gün itibariyle ağrıdan çok hareketlerle acıma hissi ortaya çıkar. 5-6.gün itibariyle normal hayatınıza dönmüş olursunuz.

Sık Sorulan Sorular

Meme Büyütme ameliyatlarında yaş sınırı var mıdır?

Meme büyütme ameliyatları fiziksel gelişimin tamamlandığı 18-20 yaşlarından itibaren yapılabilir.

Meme büyütme ameliyatı sonrası iz kalır mı

Tüm operasyonlarda olduğu gibi bu ameliyatlarda da kesinin yerine göre izler kalır. Ancak bu izler hem gizlidir hem de zamanla solar ve normal deriyle uyum sağlar.

Operasyon sonrası ağrım olur mu?

Operasyon akşamı damardan verilecek tedavilerle üstesinden rahatça gelinebilecek tarzda bir ağrı beklenir. Ertesi günden itibaren artık ağızdan alınacak basit ağrı kesiciler yeterli olur. 5-7.gün itibariyle artık buna da ihtiyaç kalmayacaktır.

Meme büyütmede kullanılan protezin büyüklüğüne nasıl karar verilir?

Belki de operasyonun en kritik aşaması budur.  Bir takım anatomik ölçülerimiz vardır. Bunların bir kısmı sabit bir kısmı değiştirilebilir ölçümlerdir. Bu ölçümler sonrasında sizin bedeninizin kaldırabileceği maksimum ve ortalama silikon protez hacim değerleri ortaya çıkacaktır.

Meme büyütme ameliyatı sonrası emzirebilir miyim?

Silikon protezler meme dokusu ya da kas altına yerleştirildiğinden dolayı emzirme sorunu yaşanması beklenmez.

Silikon Kanser Yapar mı?

Bu konu son zamanlarda ortaya atılan ve halen kesin sonuçlara varılmamış bir durum olmakla beraber, silikonun tetiklediği iyi huylu bir kanser türünün ortaya çıkabileceği söz konusudur. Bu nedenle hekiminizle hangi tür marka silikon protez kullanılacağı hakkında mutlaka konuşmalısınız.

Silikonun Ömrü Ne Kadardır? Değiştirilmesi Gerekir mi?

Silikonun protezlerin 10-15 yıl içerisinde deforme olabileceği söylenmektedir. Bunun dışında geçen zamanla birlikte üstteki meme dokusu ve deride de deformasyonlar ortaya çıkabileceği düşünülürse bu süre zarfında  bir revizyon cerrahisi ihtimali olabileceği söylenebilir.

Silikon Patlar mı?

Delici, kesici alet ya da yüksek basınçlı bir travma sonucu silikon protezler zarar görebilir.