Kepçe kulak rahatsızlığı tipik olarak kulaklarımızın öne doğru normalden fazla açılanması ile karşımıza çıkan gelişimsel bir patolojidir. Bazen normalden büyük, küçük veya bazı kısımlarının eksikliği ile de görülebilir.

Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı

Kepçe kulak rahatsızlığı hastanın yaşı ve durumuna göre, bazen lokal ancak genelde genel anestezi ile yapılacak bir operasyonla düzeltilebilir. Kulağın arka kısmından uzunlamasına yapılan bir kesiden kıkırdak dokuya ulaşılır. Kalıcı dikişlerle kıkırdak şekli ve açısı değiştirilerek anomali kolaylıkla düzeltilebilir.

Kulak Estetiği Öncesi;

Tüm operasyonlarda olduğu gibi kulak ameliyatı öncesinde de iyi bir fizik muayene, tetkikler yapılmalı, istenilen kulak şekli hakkında ameliyatı yapacak olan hekimle detaylı olarak konuşulmalıdır.

Kepçe Kulak Ameliyat Tekniği Nedir?

Cerrahi teknikler dışında oldukça seçilmiş vakalarda ya da cerrahiden çekinme durumlarında iple kulak şekillendirme de mümkündür. Bu işlem lokal anestezi altından ve on dakika gibi oldukça kısa sürelerde gerçekleştirilebilir. Ancak yüksek nüks oranları bildirilmiştir. Cerrahi metodla ilgili olarak ta artık kıkırdak koruyucu yöntemler seçilmeye başlanmıştır. Bu yöntemde kalıcı dikiş ve tekrardan kısmen de olsa açılma sorunu neredeyse tamamen ortadan kaldırılmıştır diyebiliriz.

kepçe kulak ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası;

Operasyondan sonra eğer genel anestezi alındıysa 1 gece hastanede kalınır. Ertesi gün ameliyat esnasında yapılan bandaj açılarak bandana tarzında özel üretilmiş kepçe kulak bandajına geçilir. 3.gün itibariyle banyo yapmaya başlanabilir. İlk günlerde bir miktar acıma, şişlik ve kızarıklık olabilir. Zamanla bütün bunlar ortadan kalkar. Kafa bandajına 2 hafta gece-gündüz, iki hafta gece ya da gündüz devam edilir. 4.hafta itibariyle artık her şey normale dönmüş olur.

İple Kepçe Kulak Estetiği

İple Kepçe Kulak Estetiğinin başlıca avantajı genel anestezi gerektirmemesi, dolayısıyla hastanede yatmaya da gerek olmamasıdır. Oldukça kısa sürede sonuç veren uygun vakalarda kullanılabilecek bir metoddur.

İple Kepçe Kulak Estetiği Sonrası

İple Kepçe Kulak Estetiğinin başlıca avantajı genel anestezi gerektirmemesi, dolayısıyla hastanede yatmaya da gerek olmamasıdır. Oldukça kısa sürede sonuç veren uygun vakalarda kullanılabilecek bir metoddur.