Karın Estetiği

Karın germe ameliyatı genellikle kadınlarda aşırı kilo alma, gebelik gibi nedenlerle karın bölgesinde aşırı yağ doku birikmesi ve zamanla derinin elastikiyetini yitirmesi sonucu derinin sarkması nedenleri ile yapaılmaktadır.

Karın Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Karın estetiği karın bölgesinde sarkması olan, doğum sonrası deformasyonları olan ya da aşırı yağlanması olan bireylere uygulanır. Son dönemlerde obesite cerrahisi sonrası yaygın deri sarkması ve deformasyonu olan kişilere de uygulanmaktadır.

Karın Estetiği Riskleri Nelerdir?

karın estetiği

Karın estetiği ameliyatının kendine has özel bir riski olduğu söylenemez. Ancak diğer cerrahi işlemlerde olduğu gibi yara ayrışması, dikiş açılması, aşırı iyileşme dokusu gelişimi gibi sorunlar izlenebilir. Bu sorunlar vücut kitle indeksi 30 ve üzeri olanlarda diğerlerine göre yüksektir. Bazen gerilen kısımda kısmi doku kayıpları da olabilir. Yine vücut kitle indeksi yüksek olanlarda ve sigara içicilerinde bu risk vardır.

Karın Germe Çeşitleri Nelerdir?

Sadece göbek deliğinin altında kalan kısım veya tüm karın derisini dahil etme şeklinde kabaca sınıflandırılabilir. Ayrıca obesite cerrahisi olan hastalarda aşırı ve hızlı kilo verme neticesinde oldukça yaygın bir deformasyon oluştuğundan daha farklı operasyon teknikleri kullanılır.

karın germe

Mini ve Tam Karın Germe Ameliyatı;

Sorun sadece alt karın olarak tabir edebileceğimiz göbek deliği alt kısmında ise ve/veya göbek deliği normalde olması gereken yerin bir kaç santim yukarısında konumlanmışsa mini karın germe operasyonuna aday olabilirsiniz. Bunun dışında yaygın ve göbek deliğinin üst kısmına uzanan sarkma, yağlanma ve deformasyon varsa, ya da obesite cerrahisi sonrası toparlma yapılacaksa tam karın germe endikasyonu ortaya çıkmış denilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası;

Karın germe ameliyatı ameliyathane koşullarında genel anestezi altında yapılan bir operasyondur. Ortalama 2-4 saat kadar sürer ve en az bir gece hastanede kalmayı gerektirir. Ameliyatın ertesi günü özel bir korse giydirilerek taburcu edilirsiniz. Çoğukez dren denilen içeride cerrahi alanda kan toplanmasını önleyen aparatlar konulur ve 3-5.gün kontrolünde bu drenler alınır. Emilebilen dikişler konulduysa dikiş aldırma sorunu olmaz. Aksi halde 15.gün dikişlerin alınması için kontrole gelmeniz gerekir. 3.günden itibaren ya da drenler çıktıktan bir gün sonra duş yapabilirsiniz. Size verileek kremleri sürerek üzerine korse giymeye devam etmeniz gereken süre 4-6 haftadır. 2.haftadan itibaren iz azaltıcı kremlere başlanır. İlk günlerde karında şişlik, gerginlik bazen karın kaslarının kasılmasına bağlı olarak kabızlık şikayetleri izlenebilir. Ancak normal bir diyet ve erken dönemde yürümeye başlandığında bir kaç gün sonra bu şikayetlerin azaldığı ve geçtiği görülür.

karın kası estetiği

Karın Kası Estetiği

Karın kası estetiği son zamanlarda ortaya çıkmış bir konsept olup bir takım özel liposauction cihazları yardımıyla yapılabilir. Bilindik klasik yağ alma cihazlarının kanüllerine benzer kanüller yardımıyla belli alanlardan biraz daha fazla yağ çekerek karın bölgesi kaslıymış gibi bir görünüm elde edilmeye çalışılır.

Sık Sorulan Sorular

İkinci kez karın germe ameliyatı olabilir miyim?

Bazen yeniden kilo alma ya da deri kalitesine ve elastikiyetine bağlı olarak ikincil bir revizyon müdahalesi gerekebilir. Bu durum için en az 1 sene beklemek ve son halini görmek gerekir.

Ameliyat izleri beni ne kadar rahatsız eder?

Operasyon izleri sezaryen izlerinin biraz daha uzunu gibi düşünülebilir. Ayrıca kemer ya da bikini hattında bırakılacak izler oldukça iyi kamufle olur. Zamanla izler solacak ve komşu deriyle uyumlu hale gelecektir. Ancak tamamen kaybolmayacaklardır.

Karın Germe sonrası ne kadar sürede normal hayatıma dönebilirim?

Karın germe ameliyatından yaklaşık 10 gün sonra normal yaşantıya dönülebilir. Ancak 4-6 hafta ağır kaldırmamak gerekmektedir. Hatta kondisyon sporları için 8 hafta beklemek gerekir.

Kilo alıp verme sonucu karın deformasyonu oluşanlar da ameliyat için en doğru zaman ne zamandır?

Karın deformasyonu oluşmuşsa endikasyon oluşmuş demektir. Ancak yine de belli bir kiloda 3 ay kadar sabit kalınmasında fayda vardır.

Cerrahi Müdahale Olmadan Sarkmalar Giderilebilir mi?

Cerrahi müdahale dışında iyi bir spor ve bazı deri gerginleştirici cihazlar yardımıyla belli oranda iyileşme sağlanabilir.

Yaş Sınırı Nedir?

Yaş sınırından çok ek hastalık, ağır sigara içimi ve vücut kitle endeksinin yüksek olması, deri altı yağlanmadan çok erkek tipi karın içi yağlanma gibi nedenler bu operasyon için uygun olmama anlamına gelir.

Kalıcı Bir Ameliyat mıdır?

Ameliyat sonrası diyet ve spora devam edildiği müddetçe sonuçların kalıcılığı uzayacaktır.

Doğumdan Hemen Sonra Karın Germe Ameliyatı Yaptırabilir miyim?

Doğum sonrası süt verme döneminin de geçmesi, normal kiloya dönülmesi gereklidir. Sonuç olarak en az 2 sene denilebilir.