Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti erkeklerde meme dokularının normalden büyük olması olarak tanımlanabilir.  Meme başından itibaren göğüs dokusu boyunca bir şişlik şeklinde belirir. Başka bir hastalık ya da sebebi belirsiz olsun jinekomasti kişilerin sosyal yaşantısını ve psikolojisini kötü etkileyen bir durumdur.

Erkeklerde Meme Büyümesi Neden Olur?

Erkeklerde meme büyümesi ( jinekomasti );

  • aşırı kilo alma,
  • bazı hormonal rahatsızlıklar,
  • bazı ilaçlar,
  • çeşitli hormon içeren ilaç kullanımları ve tümoral rahatsızlıklar neden olmaktadır.

Jinekomasti başlıca belirtisi tek taraflı ya da çift taraflı göğüs dokusunun büyümesi ve bazı durumlarda sarkmasıdır. Fizik muayene ile kolaylıkla anlaşılabilecek büyüklükten bazen ultrason ile teyit etmeyi gerektirecek durumlara kadar değişebilir.

erkeklerde meme büyümesi

Jinekomasti Tedavi Yöntemleri

Tedavi sebebe yöneliktir. Jinekomastiye yol açan belirgin bir neden tespit edilmiş ise örneğin ilaç ya da alkol kullanımı gibi, bunların bırakılması gerekir. Sebep olarak başka bir rahatsızlık tespit edilmişse onun tedavisini yapmak gerekir. Çoğu kez aşırı kilo alıp verme gibi belirsiz nedenler rol oynar. Bu hallerde ya da ikincil neden ortadan kaldırılmasına rağmen düzelmeyen durumlarda cerrahi tedavi devreye girer.

Jinekomasti Operasyonu Sonrası İyileşme Süreci

Bir operasyon yapılması planlandığında genel olarak fizik muayene ve anestezi öncesi yapılması gereken testler yapılmalıdır. Operasyon bazen sadece yağ çekme/liposuction, bazen açık teknikle fazlalık yağ ve meme dokusunun küçültülmesini bazen de her ikisinin birlikte yapılmasını gerektirebilir.  Çok büyük jinekomasti vakalarında ise deriden de belirli oranda çıkarma işlemi gerektiğinden meme başının etrafından dairesel, tek çizgi ya da ters T şeklinde doku çıkartma yöntemlerinden birini tercih etmek gerekir.  Bütün bunların kararı detaylı fizik muayene sonrası hekiminizle birlikte verilir.

Operasyon genel anestezi ya da sedasyon anestezisi ile yapılır. Çoğu kez operasyon yerlerinde dren denilen içeride kan toplanmasını önleyecek aparatlar ve kısmi baskılı bir bandajla çıkarsınız. Ertesi gün taburcu olunur. Drenler 3-5.gün çekilirken, yaklaşık 4 hafta kadar özel bir korse kullanmak gerekebilir.