Estetik Dudak Modeli

Dudaklarımız normalde ince ise ya da olduğundan daha hacimli ve belirgin olmasını istiyorsak dudak kalınlaştırma endikasyonu ortaya çıkmış demektir.

Hangi yöntemle dudak dolgunlaştırılabilir?

Dudaklar kalıcı, yarı kalıcı ya da geçici dolgularla kalınlaştırılabilir.

Dudak Dolgusu Uygulama Tekniği

Eğer yağ enjeksiyonu planladıysa yüzeyel ya da genel anestezi ile ameliyathane şartlarında yapılabilir. Sentetik dolgular ve silikonize dolgular ise poliklinik şartlarında ve lokal anestezi kremlerinin tatbikinden sonra uygulanabilir.

Dudak Kalınlaştırma Ameliyatı Öncesi

Operasyon öncesi tam olarak ne istediğinizi hekiminizle paylaşmalısınız. Kontur belirginleştirme, genel hacimlendirme ya da her ikisi hakkında mutlaka konuşulmalı ve konsensüs sağlanmalıdır.

Dudak Büyütme Ameliyatı Sonrası

İşlemden sonra ilk 48-72 saat dudakları fazla kullanmamak, ve soğuk uygulama yapmak yapılacak olan dolgunun bu alanda tutunmasını artıracak ve kalıcılığını artıracaktır. Önce ödem oluşacağından normalden fazla şişmiş gelebilir. Bir kaç gün sonra ödemler gittiğinde gerçek dudak şekliniz ortaya çıkacaktır.

dudak büyütme öncesi ve sonrası

Dudak Kalınlaştırmada Fiyat ve Doktor Seçimi

Dolgunun fiyatı ürüne ve kullanılacak hacme göre değişebilir. Bu konuda tecrübe ve ön görü sahibi bir plastik cerrahi uzmanı tercih sebebi olmalıdır.

Kalıcı Dudak Kalınlaştırma Uygulaması

Bu amaçla silikonize dolgu ürünleri, sentetik üretilmiş daha katı dolgu maddeleri ya da yağ enjeksiyonu bilinen alternatiflerdir. Silikonize dolgu ürünlerinin kullanımı ortaya çıkan istenmeyen etkilerden dolayı bırakılmıştır. Daha katı fabrikasyon ürünlerin de yer değiştirme ya da günün birinde dudağı delip dışarı çıkma gibi olumsuz yönleri mevcuttur. Bunun yerine uzun ömürlü hyalüronik asit içeren dolgular ya da yağ enjeksiyonları çok daha uygun, doğal ve emniyetlidir.

Geçici Dudak Büyütme

Geçici dudak büyütme hyalüronik asit içerikli dolgu ürünleri ile sıkça yapılmaktadır. Hylüronik asit molekülü uygulandıktan kısa süre sonra bulunduğu yerde su tutarak kendisi eriyene kadar dudaklara dolgunluk ve hacim kazandırır.

dudak inceltme

Dudak İnceltme

Dudak inceltme küçük çaplı operasyon gerektiren bir durumdur. Genellikle dudakların iç kısımlarında kalacak şekilde yapılan bir kesiden girilerek dudak hacmi azaltılır.

Doğumsal olarak ince dudaklara bir şey yapılabilir mi?

Kalıcı yarı kalıcı dolgular süzenli aralıklarla yapılarak bir iyileşme sağlanabilir. Ayrıca dudak iç kısmından yapılacak kesi ile dudaklara kalıcı doku nakilleri yaparak hacimlendirmek mümkündür.

Dudak etrafındaki ince kırışıklıklar nasıl giderilir, dudak kenarındaki kontür nasıl belirginleştirilir?

Bu tip durumların tedavisi için yukarıda bahsi geçen dolgu işlemleri botoks ile kombine edilebilir. Daha derin ve uzun süreli kırışıklık hallerinde küçük cerrahi müdahaleler de gerekebilir.

Sık Sorulan Sorular

Kimler dudak büyütme yaptırabilir?

Dudakları ince olanlar, doğumsal bazı anomalilerin iyileştirilmesi amacıyla dudak kalınlaştırma ya da şekillendirme işlemleri yapılmaktadır.

Dudak büyütmede yağ transferinin faydaları;

Yağ dokusu transferi son yıllarda oldukça fazla kullanım alanı bulmuş bir tedavi yöntemidir. İçerdiği kök hücreler sayesinde verildiği alanda deri kalitesinin artırılmasından yara iyileşmesine pek çok faydaları vardır. Dudak hacimlendirme işlemlerinde dlgulara alternatif olarak düşünülebilir. Tek dezavantajı kısmen de olsa anestezi ve ameliyathane şartları gerektirmesidir.

Dudak Büyütmede Hangi tip anestezi kullanılır;

Eğer hyalüronik asit dolgusu kullanılacaksa lokal anestezi kremleri genelde yeterli olur. Bazen küçük iğneler yardımıyla lokal anestezi ilaçları da kullanılabilir.