Burnumuz yüzümüzün tam da ortasında yüz ifademizi belirleyen en önemli yapılardan birisidir. Gelişimsel ya da sonradan bazı sebeplerle ortaya çıkan şekil bozukluklarının düzeltilmesi amacıyla burun estetik ameliyatı yapılmaktadır.

Bir şeyin doğal olması demek doğa ile uyumlu olması demektir. Yani doğanın üretimleri ile uyumlu ve dengeli olması. Burnumuz yüzümüzün orta bölümünde en belirgin yapı olduğuna göre, adeta yüzün denge merkezi gibi düşünülebilir. Dolayısıyla burun görsel olarak yüzün diğer yapıları ile ve yüzün geneli ile orantılı olmalı, ne fazla öne çıkmalı ne de geri kalmalıdır.  Yani orkestranın çok önemli bir parçası olarak burun bu orkestrasyonu/ahengi bozmamalıdır. Bütün bunlar estetik ve doğallık başlığı altında tüm diğer organ ve yapılar için geçerlidir.

Burun Estetiği Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Konusunda uzman olan ve tecrübe sahibi bir hekimden görüş alınmalıdır. Burnumuzla ilgili beğenmediğimiz, eleştiri aldığımız ne varsa doktorlumuzla paylaşmalıyız.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği genel anestezi altında yapılan bir operasyonu gerektirir. Öncesinde gerekli tahlil ve tetkikler ile planlama yapılır.

Burun Ameliyatının Planlanması

Ameliyatın planlanması fizik muayene ile şekil bozukluğunun değerlendirilmesi ile başlar. Böylece hekim olarak bu şekil bozukluğunun kemikten, kıkırdaktan ya da her ikisinden mi kaynaklandığını anlar fikir sahibi oluruz. Buna göre de ameliyatın detayları belirlenir.

burun estetiği ameliyatı planlanması

Burun Estetiği Muayenesinde Gerçekliğin Önemi

Bu çok önemli bir husustur. Herkesin yüzü, yüz şekli ve anatomik özellikleri kendine hastır. Dolaysııyla ortaya çıkacak sonuçta kişiye özel olacaktır. Hasta memnuniyeti iki yönlü bir konudur. Birisi hekim diğeri hasta. Hekim olarak bizim yapmamız gerekenler, doğru bilgilendirmek, karşı tarafın anlayabileceği şekilde bilgi vermek, donanımlı olmak ve devamlı bilgileri tazelemek, bunu el melekesi ile birleştirip yapabileceğimizin en iyisini yapmaya çalışmak, dikkat, özen ve ulaşılabilir olmaktır. Hastalarımız ise estetik girişimler hakkında doğru bilgilenmeli, hekimi ile rahat ve kapsamlı konuşabilmeli, ne istediğini tam olarak ifade edebilmelidir. Tabi ki bütün işlemlerin kendine has ve hastaya ait özelliklerden kaynaklanan sınırlılıkları olduğu da bilinmeli, sürrealistik/gerçek üstü hayallerden çok, operasyon ve işlemler mantıklı ve hedefe yönelik düşünülmelidir. Unutulmamalıdır ki herkesin doğası, deri yapısı, anatomik ölçüleri farklıdır. Herkesin burnu kendine hastır ve verilen tedaviye kendine has cevap verir. Son sözü her zaman dokularınız yani doğa söyler.

Ameliyatsız Burun Estetiği

Bazı durumlarda tercih edilebilir. Özellikle dolgu bazen de botoksla birlikte yapılmaktadır. Ameliyattan çekinen, ek rahatsızlığı nedeni ile olamayan ya da oldukça küçük değişimler isteyen kişler bu açıdan değerlendirilebilir. 5-10 dakika gibi sürelerde sadece az miktarda dolgu ile bazen çok büyük değişimler elde etmek mümkün olmaktadır.

ameliyatsız rinoplasti nasıl yapılır

Ameliyatsız Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Önce burnun derisine yaygın şekilde lokal anestezi özelliği olan kremler tatbik edilir. Bazen daha derin planlara da işlem yapılacaksa küçük iğneler yardımıyla tam bir lokal anestezi de sağlanabilir. Ardından ihtiyaç olan bölgelere örneğin kemeri örtmek için kemer bölgesinin ön ve arka kısmına dolgu işlemleri yapılır. Burun uç kısmını kaldırmak için dudak burun bileşkesi bölgesine oldukça küçük miktarlarda botoks enjeksiyonları da yapılabilmektedir. Bu işlemlerden sonra bolca su içmek fazla el ile burun derisine ellememek gerekir. 1 gün sonra dolgu tamamen yerleşmiş olur. Ancak bu tip işlemleri ortalama yılda bir tekrarlamak gerekir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun ameliyatı sonrasında özellikle yüzüstü yatılmamalı düşme çarpma ve vurmalardan kaçınılmalıdır. Tavsiye edilen ilaçlar düzgünce alınmalıdır. 5-7.gün burun sırtına konulan atel çıkarılır. Bu süre zarfında atelin yerinden oynamaması için özen göstermelidir. Ortaya çıkan şişlik ve morluklar da zaten bu süre zarfında dağılacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Burun estetiği de en sık yapılan ameliyatlardan birisi midir?

Tüm dünyada en sık yapılan estetik ameliyat burun estetik ameliyatlarıdır.

Etrafımızda bu ameliyatı geçiren fakat ameliyattan memnun olmayan birçok arkadaş var, bunun nedenleri nelerdir?

Her burun operasyonunda yüzde 5-10 oranında küçük çapta revizyon gerektiren durumlar ortaya çıkabilmektedir. Memnuniyet oranı yüksek operasyonlardır. Ancak herşeyden önce ameliyata gelirken beklentiler nelerdir bunu bilmek gerekir.

Başarılı olmamış ameliyatlar için yeni bir ameliyatı ne zaman öneriyorsunuz?

Revizyon ameliyatları en erken 6.ay itibariyle yapılabilir.

Başarılı bir burun estetiği ameliyatı için sizce neler yapılmalıdır?

Alanında tecrübe sahibi bir plastik cerrahi uzmanı ile yola çıkmak, beklentimizin ne olduğunu bilmek ve karşı tarafa bunu tam olarak aktarmak ilk şartıdır.

Burun estetiği ameliyatlarında sizin tercihiniz nedir?

Burun estetik ameliyatlarında genel olarak hastaların fiziksel ve zihinsel durumlarına bakıyoruz. Fiziksel olarak ameliyat gerektiren ancak zihinsel olarak karasız ya da gerçek dışı beklentileri olan kişilerin ameliyat kararını olabildiğince erteliyoruz. Teknik olarak kapalı yaklaşım ve en güncel metod olan letdown yöntemini tercih ediyorum. Bunun çok avantajlarını gördüm ve tecrübe ettim. Kendim de olsam bu şekilde bir cerrahiyi yapan hekimi seçerdim.

Açık teknik yöntemi ile iyi sonuçlar alma oranı nedir?

İyi sonuç oranı her tekniği kullanan cerraha göre değişir ve ortalaması yüksektir. Açık teknik bence ikincil ya da üçüncül girişimler için uygundur.

Bu ameliyatı bir plastik cerrah mı yoksa bir kulak burun boğaz (KBB) uzmanı mı yapmalı?

Alanında tecrübe sahibi olan plastik cerrahi uzmanı ya da kbb uzmanı bu operasyonu yapabilir.

Kemikleri kırıyor musunuz?

Kemikleri eskiden kırıyorduk şimdi inceltiyor ve sadece keserek şekillendiriyoruz.

Bu ameliyat lokal anestezi ile yapılabilir mi?

Hayır yapılmamalıdır.

Tampon koymak şart mı? Tamponlar çıkarken çok mu acıyacak?

Çok problemli vakalar haricinde ben uzun bir süredir tampon kullanmıyorum.

Rinoplastide amaç burnu küçültmek ve “kemik almak” mıdır?

Rinoplastide amaç ihtiyaca göre değişir. Yüz ölçülerine uygun, işlevselliğini yitirmemiş, görsel olarak düzgün bir burun ortaya çıkarmak teme hedeflerdir.