Bacak estetiği son dönemlerde oldukça talep gören Plastik cerrahi uzmanlarının gerçekleştirdiği bir operasyon çeşididir. Artık insanlar diğer vücut bölgelerinin olduğu gibi bacaklarının estetiğine de önem veriyorlar. Kadın ve erkeklerde bazen doğumsal, bazen gelişimsel bazen de kötü beslenme neticesinde bacak estetiği ve simetrilerinde bozulmalar meydana geldiğinde bu patolojileri düzeltmek için bacak estetiği girişimlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Aşırı kilo alıp verme ve obesite cerrahisi sonrası bacakların özellikle de baldır iç kısımlarında meydana gelen ciddi sarkma durumlarında da bacak estetiğini sağlayıcı operasyonlar yapılmaktadır.

Bacak Estetiği Kimlere Uygulanabilir?

Bacak estetiği doğumsal, beslenme gibi dış faktörlerin neden olduğu ya da gelişimsel ve genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bozukluk ya da asimetrileri olanlara uygulanmaktadır.

Operasyon Yöntemleri

Genelde baldır bölümünde yağ birikmeleri, diz altında ise çapraz ya X bacak diye adlandırılan asimetrilerin düzeltilmesi için, eğer yağ doku fazlalıkları varsa bunların liposuction/yağ alma işlemleri ile giderilmesi, eksik olan bölgelere yağ doku transferi ya da bu durumlar için üretilmiş silikon protezler yardımıyla bu asimetrilerin düzeltilmesi olarak sıralanabilir.

bacak estetiği nedir

Bacak Estetiği Öncesi

Her operasyonda olduğu gibi bu işlemlerin öncesinde de sıvı alımının artırılması, kan sulandırıcı özelliği olan çeşitli ilaçların ve vitamin ilaçlarının en az 3 hafta önce bırakılması gerekmektedir.

Bacak Estetiği Sonrası

Ameliyat eğer genel anestezi ile yapılmışsa bir gece hastanede kalmak gerekir. 5-6 gün kadar hareket etmemek önerilir. Verilen yağ dokularının maksimum tutunması, silikon protezlerin ise yer değiştirmemesi açısından bu önemlidir. Eğer aşırı deri sarkması nedeni ile fazlalık derilerin alınması işlemi yapıldıysa, bu durumda drenlerinizi de olacağından 5-6.gün drenlerin çekilmesi ve ilk gün yapılan yarı baskılı pansumanın açılması için ayrıca eriyen tarzda dikiş kullanılmadıysa bunların alınması için 15.gün hekiminize kontrole gitmek gerekir.

Uygulamalar

Başlıca uygulamalar yağ doku fazlalığı durumunda fazlalık yağ dokularının giderilmesi, eksiklik durumunda fazlalık olan yerden eksik olan alana yağ dok transfer edilmesi, ve silikon protezlerle çarpık bacak görüntüsünün giderilmesini kapsar.

Çarpık Bacak Estetiği

Çoğu kez genetik, gelişimsel bazen de beslenme ile ilgili durumlarda karşımıza çıkan çarpık bacak genelde diz altından itibaren görülen sık karşılaşılan bir asimetri durumudur. Yağ transferleri, sentetik dolgular ya da silikon protezlerle tedavi edilirler.

çarpık bacak estetiği

Çarpık Bacak Estetiği Nasıl Gerçekleşir?

Lokal ya genel anestezi altında yağ nakli, geçici dolgular ya da silikon protezlerle düzeltilebilir bir durumdur. Yağ nakli yapıldığında genelde baldır, karın ya da popodan elde edilecek olan yağ dokuları bacakların iç kısımlarına verilerek daha düzgün bir kontur elde edilmeye çalışılır. Yağın bir kısmı tutunup bir kısmı eriyeceği için bu seansta normalden daha fazla yağ transferi yapmak daha doğru olacaktır. Yağ dokularının tutunması için 4-5 gün ayakları tek yastıkla yukarı kaldırarak istirahat etmek ve hareket etmemek gerekecektir. Bu durumda konulan yağ dokuları bu alanda daha fazla tutunacak ve ek bir işleme gerek olmayacaktır. 6 ay sonra gerekirse ikinci bir seans işlem yapılabileceği gibi bazen  de hyalüronik asit bazlı dolgularla da bu revizyon gerçekleştirilebilir. Eğer silikon protez kullanılmışsa bu durumda 3-4 günlük bir istirahat yeterli olacaktır. Her halükarda 10.gün normal hayat dönüş mümkün olacaktır.

Bacak İnceltme

Normalden daha kalın bacaklarınızın olduğunu düşünüyorsanız bu durumda deri altı yağ dokularını azaltmak için liposuction denilen yağ alma işlemi uygulamak gerekir. Bu işlem için belden yapılan iğnelerle yapılacak bölgesel tarzda bir anestezi ya da genel anestezi ile işlem kolaylıkla yapılabilir.

Baldırlarda Görülen Rahatsızlıklar İçin İnceltme

Bacak Kalınlığı spor yapılarak ta belki çok daha uzun sürede incelebilir. Ancak uzun süreli yağ birikmelerinde özellikle kadınlarda bu alanlar rezerv yağ depolama alanları olduğundan sadece spor ve diyetle bu sorunun çözümü zor, uzun ve zahmetlidir. Genelde aşırı yağ birikmesi baldır bölgelerinde karşımıza çıkar. Bu bazen çepeçevre olabileceği gibi bazen de baldırın iç, ön ya da yan taraflarında da görülebilir. Özellikle son dönemlerde geliştirilen yağ alma cihazlarıyla bu işlemler hem daha az travmatik hem de daha kısa sürede çok daha fazla yağ almayı sağlayacak şekilde başarıyla yapılmaktadır.

Bacak İnceltme Ameliyatı İz Bırakır Mı?

Eğer sadece liposuction/vakumlu cihazla yağ alma işlemi yapılmışsa işlem yaklaşık 0,5mm lik küçük kesilerden kanüllerin yerleştirilmesi ile yapılacağından iz bırakmaz. Bu küçük kesilerin izleri zamanla solar ve çevre deri ile uyumlu hale gelir. Fakat obesite cerrahisi sonrası ciddi deri sarkmalrı için yapılmışsa baldırların iç kısmı boyunca kasıktan dize doğru bir iz bırakarak yapılacağından bunların belirsiz hale gelmesi biraz zaman isteyecektir.

Diz Estetiği

Bu işlemler genel ya da bölgesel anestezi ile yapılabilir. Bölgesel anesteziden kastedilen belden yapılacak iğne ile anestezi ilacının verilmesi ve böylece işlem yapılacak alanın uyuşturulmasıdır.

Uyluk Estetiği

Uyluk estetiği bu bölgelerdeki aşırı yağ birikmelerini gidermek ya da ciddi deri sarkmalarını düzeltmek için yapılır. Genellikle deri sarkmaları son zamanlarda sıkça yapılan obesite cerrahilerinden sonra görülür. Genel ya da bölgesel anestezi altında uyluk bölgesinde oluşan deri sarkmaları oldukça başarılı şekilde giderilebilir. Uyluk Germe Ameliyatında derinin sarkan kısımları çıkarıldıktan sonra kasıktan dize kadar uzanan bir kesi izi kalacaktır. Bu iz uyluğun iç kısmında kalacağından karşıdan ya da arkadan görülmeyecektir. Zamanla solarak normal deriye yakın bir görünüm alacaktır.

Uyluk Estetiği Öncesinde diğer tüm ameliyatlarda olduğu gibi kan sulandırıcı özellikteki ilaçların ve vitaminlerin 2-3 hafta öncesinde bırakılması sıvı alımın artırılması gerekecektir. Plastik cerrahi uzmanı tarafından operasyonun şekli ve zamanı tayin edildikten sonra bazı tetkik ve konsültasyonlar yapılacaktır.

Uyluk Estetiği Sonrasında bir kaç gün istirahat etmek gerekir. Genelde operasyon alanında kan toplanmasını engellemek için drenler yerleştirilecektir. Bu drenler 3-5.gün çıkarılır. Erimeyen dikişler kullanıldıysa bu dikişler 15.gün alınır. 4-6 hafta kadar özel üretilmiş korse kullanmak iyileşme süreçlerini olumlu etkileyeektir.

Ayak Bileği Estetiği

Özellikle kadınlarda normalden daha kalın bir ayak bileği liposuction yöntemleri ile giderilebilir. Bu alanda kas, tendon, damar ve sinirler dar bir alanda bulunduğundan tecrübeli bir plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Bacak estetiği fiyatını sigorta karşılar mı?

Bu tip şekle müdahale girişimleri hiçbir sosyal güvenlik kurumu tarafından karşılanmaz.

Parantez bacak ameliyatı ağrılı bir ameliyat mı?

Sadece ilk gün ağrı hissedilebilir. Bu durum sizin ağrı eşiğinize göre değişir. Ancak damardan verilecek kuvvetli ağrı kesicilerle ilk günü rahat bir şekilde atlatırsınız.

Parantez bacak ameliyatı sonrası kaç gün sonra işe dönebilirim?

Bu tip operasyonlardan sonra 7-10.gün normal hayat dönmeniz mümkündür.

Bacak incelirken selülitler de gider mi?

Liposuction denilen yağ alma yönteminin selülit rahtsızlığına faydası bilinmektedir. Eskisine göre çok daha iyi olacaklardır.

Hangi Anestezi Yöntemi Kullanılır?

Bu işlemler genel ya da bölgesel anestezi ile yapılabilir. Bölgesel anesteziden kastedilen belden yapılacak iğne ile anestezi ilacının verilmesi ve böylece işlem yapılacak alanın uyuşturulmasıdır.