Kepçe Kulak Operasyonlarında Yeni Yöntem

kepçe kulak operasyonları

Kepçe Kulak Operasyonlarında Yeni Yöntem

En erken 6 yaş civarında düzeltilmeye başlanabilen gelişimsel bir patoloji olan kepçe kulak vakalarında artık eskisi gibi kıkırdak çıkarma değil, bilakis kıkırdak koruyucu cerrahiler ön planda. Biz de avrupa ve amerikada artık cerrahların %90’dan fazlasının tercih ettiği yeni kıkırdak koruyucu cerrahiyi kullanıyoruz. Çok daha başarılı sonuçlar ve daha kısa iyileşme süreci ile çok önemli farklar yarattığına inandığımız yeni cerrahi yöntemle biz de hastalarımız da çok daha mutluyuz.

Her operasyonda olduğu gibi kepçe kulak operasyonu öncesinde de tüm sorularınızı doktorunuzla mutlaka paylaşmalısınız.

Ameliyat öncesinde doktorunuza kullandığınız tüm ilaçları da doktorunuza belirtmelisiniz.Özellikle aspirin ve benzeri ağır ağrı kesici tarzındaki ilaçları ameliyat tarihinizden yaklaşık 1 hafta önceden kesmeli ve ameliyat sonrasında doktorunuz size belirtene kadar kullanmamalısınız. Yine kanama eğilimini artırdığı bilinen E vitamini, Ginko tabletleri bazı multivitamin ilaçların da ameliyat öncesi en az 3-4 gün öncesinden kesilmesi gerekiyor.

Sigara içmek kandaki oksijen miktarını azaltır ve özellikle yara iyileşmesini negatif olarak etkiler. Bu yüzden en az 2 hafta önce bırakılması operasyonun uzun vadede başarı oranını, kısa vadede erken postoperatif dönemi daha rahat geçirmeniz açısından çok mühimdir. Aynı şekilde operasyondan bir hafta öncesinden alkol kullanımı kesilmelidir.

Bayan hastalarımızda adet döneminde olması operasyona engel olmamakla birlikte özellikle ödemin daha fazla olmasına neden olabilir. Bu nedenle hekiminizle birlikte buna karar vermeli gerekirse kısa bir süre ertelenebilir.